Чим харчувати цуценя? Що їсть доросла собака? Це вічна тема для безперервних суперечок не тільки у колі заводчиків. Кожен, хто утримує собаку, раніше чи пізніше стає гуру-авторитетом у цьому питанні. Це як з борщем. Кожен правдивий українець має свій власний єдино правильний рецепт цієї страви. Тому заздалегідь прошу особливо затятих читачів сприймати цю статтю поблажливо. Це лише моя скромна думка, базована на скромному досвіді нашого не менш скромного розплідника.

Натуральна чи сухпай? М’ясо чи готові корми? Ми утримуємо наших собак на натуральному харчуванні. Не тому, що готові сухі корми гірші. Хоча так, більшість сухих кормів – гірші. Значно гірші. На наше переконання, лише корми преміум класу і вище можна використовувати для постійного, а тим більше пожиттєвого утримання собаки. Недорогі бюджетні корми шкодять здоров’ю собаки, а з пошкодженим здоров’ям довго не живуть. І це не перебільшення, щодо тривалості життя. 

Хороші якісні корми преміум класу коштують п’ять євро за кілограм. І попри зазначення виробників про те, що вашому 40-кілограмовому песику буде цілком достатньо лише чотириста грамів цих чудодійних горошків на добу – ні, не буде. Неодноразово перевірено на власному досвіді. Скажу навіть більше – мені важко уявити ті тепличні умови з ідеальною температурою та абсолютним спокоєм, у яких підгалянській вівчарці вистачить 400 грамів сухого корму. Я, звичайно, не звинувачую таких виробників у введені в оману. Впевнений, вони довго тестували свій продукт на якійсь флегматичній лінивій квартирній собаці, і ця собака непогано себе почувала на такому пайку. Але якщо б вона зайвий раз встала, почала гавкати, чи боронь Боже, охороняти територію – це уже шістсот грамів. А зимою на вулиці – не менше як всі вісімсот. Сухий корм – це звісно ж, зручно, жодних проблем з зберіганням та готуванням їжі для тварини, не витрачаєте на це досить багато часу щоденно. Просто – зачерпнули горнятко, насипали і можна вважати справу зробленою. Якщо ви можете собі дозволити витратити на сухий корм 1500 євро на рік – це чудовий вибір для вас. У будь-якому випадку, у вас є альтернатива: кіло сухого корму або ж чотири кіло першокласного м`яса для тварин. Мої собаки вибирають м’ясо. Тому починаючи з цього епічного моменту згадок про сухий корм у цій статті більше не буде. Зауважу лише без заглиблення у деталі, що сухий корм, рослинна їжа, м’ясо – ці продукти травляться геть по різному. Задіюються різні ферменти і травні соки. Організм собаки перелаштовується на новий тип харчування не одразу, потрібен досить тривалий час. Тому змішувати чи чергувати різні типи харчування не варто, це прямий шлях до розладу травлення собаки.

Собаки за природою хижаки, тому основою харчування, звісно ж, є м’ясо. Навіть у сухому кормі у сухому вигляді. Це не те м’ясо, яке звикли споживати люди – рожевий, з прожилками жиру яловичий стейк чи бараняча корейка. І у цьому випадку не тому, що дорого, а тому, що зовсім не потрібно. Для тих, хто не знає – м’ясний вихід з туші становить лише 50-55% від живої ваги і тільки ця частина потрапляє на стіл людини. Іншу половину ми не вживаємо у їжу, якщо не рахувати магазинні пельмені чи сосиски, але це відмінний харч для хижаків. Більш того, впольовуючи здобич, хижаки у першу чергу поїдають саме нутрощі і субпродукти. Будучи фізіологічно не в стані самостійно ефективно перетравити рослинну їжу, продукти рослинного походження хижаки отримують саме таким чином. Рубець, трахея, вим’я та інші субпродукти дуже багаті життєво необхідними для хижака мікроелементами та сполуками, які його організм просто не в стані виробляти самостійно або ж виробляти у достатній кількості.

У якому вигляді давати собаці м’ясо. Звісно ж, сирим. СИРИМ. Травна система собаки відмінно справляється з сирим м’ясом. Проваривши м’ясо, ви позбавите його значної частини цінності. Переймаєтеся патогенною мікрофлорою – можете попередньо ошпарити м’ясо окропом або ж проморозити його у морозильній камері. Обидва прийоми зведуть кількість шкідливих мікроорганізмів до того рівня, з яким спокійно дадуть раду антибактеріальна слина собаки у поєднанні з значно кислотнішими, аніж у людини, шлунковими соками. У вареному вигляді давайте лише печінку. Споживання сирої печінки провокує у собак діарею. М’ясо давайте великими шматками. Для дорослої підгалянськоі вівчарки це 10*10*10 сантиметрів, дрібніше різати немає потреби. Собаки, як і вовки, майже не пережовують їжу, зубами вони розривають здобич на великі шматки і лише злегка їх пом’якшують кутніми зубами. Собаки пристосовані ковтати шматки такого розміру, якими людина б гарантовано вдавилася.  А ще собаки можуть за власним бажанням вертати їжу зі шлунка, викликати рвоту. Таким чином вони використовують власний шлунок для транспортування їжі, таким чином самка приносить м’ясо своїм цуценятам. З цієї причини рвота у собак – це не завжди привід до хвилювання.

Смачненька свіженька кісточка для собаки. Майже кожен знає, що це для них справжні ласощі. І майже кожен помиляється. НЕ давайте собаці кісток. Просто забудьте про них. Не можете забути – тоді лише м’яку частину плоских реберних кісток або розрубаний навпіл великий суглоб, так звані цукрові кісточки. Дехто з нас теж полюбляє ними похрумати. Усе інше – ні, курячі кості – табу. Так, у кістках є користь. Це хрящова тканина, кальцій, кістковий мозок та здатність твердої кістки виступати у ролі зубної щітки для собаки. Але ризики не порівняно вищі за користь. По перше, собака може пошкодити зуб. Легко. По друге, кісткова тканина погано травиться і лише забруднює травний тракт собаки. По третє. У собаки досить сильний імунітет і міцна травна система. Але якщо пошкодити захисну слизову оболонку цієї системи гострим уламком кістки, то ця ранка, ця подряпина стає воротами для збудників саме тих хвороб, з якими собаці, а особливо цуценяті важко дати раду самостійно. Гострий уламок кістки може стати причиною надсерйозних проблем. Просто скажіть кісткам «НІ». Хочете потішити свого пса, пригостіть його шматом трахеї, чи свинячим вухом. Це не менш ефективно дозволить потренувати жувальні м’язи. Роль зубної щітки час від часу може виконувати шматок дуже черствого житнього хліба. А кальцій є у складі вітамінів або у звичайному кістковому борошні.

Каша. Якщо давати, то яку? За тисячоліття симбіозу з людиною собака навчилася засвоювати рослинну їжу. Не надто добре, відсотків до двадцяти, але все ж. У неї просто не виробляється достатньої кількості потрібних ферментів для ефективного травлення вуглеводів. Клітковина, до прикладу, майже не засвоюється, але є важливою для стимулювання перистальтики кишківника. Багаті на вуглеводи макарони, борошно, манка, інші похідні пшениці з часом можуть призвести до цукрового діабету. Хліб заброджує і викликає посилене газоутворення і закрепи. Бобові не перетравлюються. Цей перелік можна довго продовжувати. Простіше сказати, чим можна годувати собаку. Отже, з круп можна ячмінку, гречку, у якості лікувальних рис та вівсянку. Каша має бути дуже добре провареною. Все. Під час діареї допоможе рис, від закрепу – вівсянка, але для постійного харчування ці крупи не підходять. З овочів можна у невеликій кількості давати усе, у потертому чи пюрованому вигляді, загальна масова частка овочевої складової  не повинна перевищувати 10%. Корисним буде додати у порцію трохи потертої цибулі – неповну столову ложку, давленого часнику – півзубчика, жменю подрібненої зелені чи ошпареної кропиви. А от картоплю давати не варто.

М’ясо, каша, трохи овочів – це незмінна основа раціону собаки.  Незмінна пожиттєва основа. Собаки геть не потребують харчового різноманіття, з правильного поєднання цих трьох продуктових груп її організм візьме усе необхідне. Ви можете полегшити йому (організму) завдання, якщо будете приправляли страву вітамінами та мінералами. З тими вітамінами усе настільки складно і переплутано, що моя рада зведеться до простого – купіть комплекс вітамінів для собак у ветаптеці та додавайте у дозуванні передбаченому виробником. Ми зупинили свій вибір на комплексних вітамінах від Canvit. І, звичайно, риб’ячий жир. Ми завжди додаємо цей цінний продукт цуценятам і молодим собакам в період росту. З риб’ячим жиром важливо не переборщити, чайної ложечки на добу буде цілком достатньо. У більших дозах він спровокує діарею. Яйце, кисломолочні продукти – приємне, але геть необов’язкове доповнення раціону. Якщо надумаєте давати яйце, то не більше одного на тиждень, у собак може розвиватися алергія на яєчний білок. Якщо кисломолочну продукцію – то ця продукція повинна бути власне КИСЛОмолочною. Звичайне молоко – так, ви вгадали, провокує діарею, майже гарантовано.

Як часто потрібно годувати вашого улюбленця. Сніданок, обід, вечеря і ще пара перекусів. Можна і так. Чому б ні. Собака не відмовиться. Якщо це приносить вам задоволення і ви маєте достатньо вільного часу. Якщо ж ви не фанат біганини з мисочками, то вам може бути цікавим наступний факт. Свійський пес відноситься до роду Canis, сюди ж входять вовки, шакали, койоти. У представників роду Canis період повного травлення їжі складає до 36 годин. Важко уявити собі хижака, який почне наступне полювання з повним пузом. Тому немає жодної потреби годувати дорослу собаку частіше ніж раз на добу. Ми годуємо наших дорослих собак раз на добу, увечері. Можна і зранку чи в обід, якщо вам так зручніше. Але вечірнє годування легше засвоюється влітку, коли спекотно, і додає собаці геть не зайвих теплових калорій взимку, коли морози. Цуценят до тримісячного віку годуємо тричі на добу, де вечірнє і ранішнє є основними м`ясо-кашо-овочевими, а денне кисломолочно-яйцеве є додатковим. З тримісячного і до восьмимісячного віку годуємо вже тільки двічі на добу, вранці та ввечері. Далі – раз на добу. Звісно ж, це загальна схема, окреме індивідуальне ставлення до окремого песика не тільки може мати місце, але трапляється у нашій практиці регулярно. Описати це мені буде справді непросто, індивідуальне коригування раціону відбувається практично на інтуїтивному рівні. 

Ще одна суттєва рекомендація – раз на тиждень влаштовуйте своєму собаці розвантажувальний день. Тобто день без їжі, тільки вода.  Ми не практикуємо розвантаження лише під час морозів та для собак, які не досягли річного віку. До слова, свіжа питна вода має бути доступною завжди. Взимку реалізувати це важче, але взимку потреба собаки у воді значно нижча, та й сніг їм допомагає задовільнити потребу у воді. А от влітку наявність води є критичною. Вода і можливість знайти прохолодний затінок.

І на завершення нотатки спробую коротко підсумувати наші рекомендації щодо харчування вашого улюбленця. М’ясо 60%, жир 10%, каша 20%, овочі 10%, вітаміни та БАДи. Яйце на тиждень. Чиста вода. Дорослі собаки їдять раз на добу увечері, шість разів на тиждень. Цуценята їдять двічі на день, третє кисломолочне годування не зашкодить, сім разів на тиждень. Загальна вага добової порції повинна складати 2.5-3% від ваги дорослої собаки, 4-6% для підлітків до 8-ми місяців, 7-8% для цуценят до 3-х місяців. Жодних кісток, а про недоїдки чи їжу з людського столу забудьте у принципі. І нехай ваша собака буде здоровою.